Так, згідно ст. 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. Ст. 50 Цивільного Кодексу України визначає, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України та законом. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. А дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі – «Закон») поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно - правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Таким чином, першим етапом для початку бізнесу в Україні є її державна реєстрація в органах державної влади.
Отже, можна зазначити, що законодавство у сфері державної реєстрації господарської діяльності не передбачає ніякого «особливого» порядку для іноземних громадян. Тобто, іноземець має право зареєструвати в Україні бізнес та здійснювати господарську діяльність на тих самих умовах та принципах, що й громадяни України, подаючи до органів, що здійснюють таку реєстрацію, ті ж самі документи, що і громадяни України.
Однак, є деякі нюанси.
Фізичні особи – підприємці.
По-перше.
Іноземний громадянин, який має на меті зареєструвати таку діяльність, повинен знаходитись на території України законно (легально). Законність знаходження на території України означає, що цей громадянин, в’їхавши в Україну та перебуваючи на її території, не порушує українського законодавства у сфері імміграції, зокрема, Закон України «Про імміграцію», Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Постанова «Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію» (далі – «Постанова»), Наказ «Про затвердження Порядку розгляду звернень щодо продовження терміну перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства» тощо. Тобто, він має зареєструвати паспортний документ у визначених законодавством органах. Наприклад, відповідно до вищезазначеної Постанови, паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби України. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами.
По-друге.
На день державної реєстрації як фізичної особи – підприємця, іноземець повинен мати реєстрацію свого місця проживання терміном не менше, ніж три місяці. Тобто, іноземець має звернутись до Державної міграційної служби України з проханням здійснити таку реєстрацію. Але, слід відзначити, що така реєстрація також має свої особливості та умови, які визначаються нормативними актами у сфері імміграції.
Також зазначимо, що у випадках, коли іноземний громадянин має Посвідку на постійне або тимчасове проживання в Україні, то, при наявності реєстрації місця проживання, в нього також не виникає жодних проблем при державної реєстрації господарської діяльності.
Юридичні особи.
Що стосується державної реєстрації юридичних осіб в Україні, то в даному випадку вимоги до іноземців щодо реєстрації паспортних документів, як правило, державними реєстраторами не пред’являються. Разом з тим, вони обов’язково повинні отримати ідентифікаційний код в органах Державної податкової служби. Тобто, іноземний громадянин, в’їхавши на територію України та отримавши ідентифікаційний код, може одразу ж зареєструвати собі юридичну особу (бути її засновником/учасником) та вільно здійснювати господарську діяльність в Україні.
© 2009- Юридична компанія "Аксіома"